تبلیغات
باده ناب

قالب وبلاگ


باده ناب
This blog is to see your country's flag below to choose 
نویسندگان
نظر سنجی
برای شهیـــد رضــــا قـــربانی کدام یک ازاعمال زیر را انجام میدهید؟


لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نیم نگاهی به فضیلت رمضان و فلسفه ی روزه
« اوّله رحمۀ و اوسطه مغفرۀ و آخره عتقٌ من النّیران » با آغاز رمضان ، درهای رحمت خداوند گشاده می شود و در میانه های رمضان مؤمنین خطا كار آمرزیده می شوند و در پایان رمضان روزه داران به رهایی از آتش دوزخ مژده داده شده اند.اما ممكن است روزه برای عدّه ای خوشایند نیاید و چه بسا دیگر احكام اسلامی را باعث درد و اندوه حسّ نمایند، خداوند برای این عدّه قاعده كلی ارائه می دهد : « برای شما مبارزه و جهاد فرض گردیده است و آن برای شما گران می آید و چه بسا اموری كه برایتان خوش نمی آید و در آن امور خیر و نیكی نهاده شده است و چه بسا اموری كه دوستش دارید و در آن شرّ و بدی واقع شده است و خداوند به همه ی امور آگاه است و شما نمی دانید. » . « بقره آیه 214 » . شاعر ایرانی بابا طاهر همدانی با نظر عمیق به اختلاف زاویه های دید اشخاص می سُراید :
یكـی درد و یكی درمــان پسـنــدد * یكـی وصـل و یكی هجــران پسندد
من از درد و درمان و وصل و هجران * پــسنـدم آنچــه را جانــان پــسنـدد

فواید روزه :
(1) فایده اُخروی: روز نصف صبر است و صبر نصف ایمان است و لذا روزه یك چهارم ایمان است (حدیث) خداوند متعال می فرماید: بنده ی من به دستور من نمی خورد، نمی نوشد و از مقاربت با همسر خودداری می نماید پس پاداش بی حساب او نزد من محفوظ است(حدیث قدسی).

دیده ایم کودک را زمانی که خواسته اش برآورده نمی شود خود را به زمین می اندازد و ناله و زاری می کند بدین وسیله می خواهد والدین را به رحم آورد تا خواسته اش برآورده شود. ما مسلمانان نیز به مانند شیوه ی اطفال ، در این ماه مبارک ، روزها با صیام و خودداری از آب و خوراک و دوری از مقاربت با همسر و شب ها با نماز تراویح و قیام شب برای خدا ، به ناله و زاری می پردازیم و زبان حال ما این است که خداوندا ما جز رضا و خوشنودی ات و در آخرت جز بهشت تو نمی خواهیم ، ما را بیامرز و ما را به خود مقرّب فرما. ( الهی آمین )

(2) فایده دنیوی : روزه در تأمین صحّت بدن بی اندازه تاثیر دارد. زیرا دستگاه گوارش و معده و روده ها را استراحت می دهد. ترشّحات را تنظیم می كند . بسا اطبّا برای معالجه ی بعضی از امراض ، امساك و پرهیز از غذا را دستور می دهند یعنی ، آنچه كه حضرت رسول محمّد مصطفی(ص) اشارت كرده است : « صو مو اتصّحوا » روزه بگیرید ، تندرست می شوید. خداوند برای سایر اوقات سال نیز دستور می دهد : « كلوا و اشربوا ولاتسرفوا » . بخورید و بیاشامید ، امّا اسراف نکنید. روزه جسم را بدون غذا می گذارد ، اما خود آن غذای روح است جان را پرورش می دهد آینه ی قلب ( روح ) را از زنگار غفلت و خود خواهی می زُداید :
« ای برادر تو همان اندیشـه ای / مابقی تو استخوان و ریشه ای »

روزه در اخلاق انسان هم تأثیر می گذارد شخص را ورزیده و قانع و باحوصله بار می آورد ودرس صبر و متانت به او یاد می دهد . روزه دار طعم تشنگی و گرسنگی را می چشد و به زندگی فقرا و مستمندان بهتر و بیشتر می اندیشد و رسیدگی به آنها را وظیفه می شمرد ، چرا که خداوند حقّ آنها را در اموال سرمایه داران قرار داده است : « الذین فی اموالهم حقٌّ معلوم * للسائل و المحروم » ( 24و25 معارج ) و همانان ( سرمایه داران ) كه در اموالشان حقّى معلوم است (24) براى سائل ( تکدّی گر ) و محروم (25)
و بنابراین در جامعه ی اسلامی تعاون و همكاری بر قرار و ثبات می یابد
برچسب ها: ماه رمضان، بندگی خدا، تصورهای زیبا، فوتبال، والیبال، قشنگ، ارتباط،
[ یکشنبه 16 تیر 1392 ] [ 07:04 ب.ظ ] [ عبدالله ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

تصویرشهیدرضاقربانی
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :